Tema: Universiteto teatras globalių iššūkių akivaizdoje
Universitetų teatrai nėra atsiriboję nuo išorinio pasaulio – jie reaguoja, priešinasi, reflektuoja ir iš naujo atranda save globalių realijų akivaizdoje. XIII-asis pasaulinis Tarptautinės universitetų teatrų asociacijos (AITU-IUTA) kongresas, vyksiantis Lietuvoje, Vilniaus universitete, kviečia tyrėjus, menininkus, dėstytojus, nepriklausomus mokslininkus, praktikus ir studentus pasinerti į universitetų teatrų vaidmens greitai kintančiame pasaulyje raidos temą.
Kongreso tema – Universiteto teatras globalių iššūkių akivaizdoje – kels klausimus, kaip universitetų teatrai visame pasaulyje įsitraukia į ištinkančių krizių ir transformacijų procesus, įskaitant klimato krizę, politinį nestabilumą, karus ir okupaciją, migraciją, dirbtinio intelekto įtaką ir ilgalaikes COVID-19 pandemijos pasekmes. Taip pat bus gvildenamos esminės temos apie universitetų teatrų ateitį: kokios vertybės turėtų formuoti jų raidą? kaip teatrui išlikti atspariam, aktualiam ir kritiškam neapibrėžtumo laikais?
Kviečiame siūlyti projektus, kurie šią temą atskleistų per akademinius tyrimus, menines veiklas, švietimo iniciatyvas ar tarpdisciplininį dialogą.
Pagrindinės kryptys
Dalyviai kviečiami nagrinėti vieną ar kelias iš šių pagrindinių temų:
Klimato krizė ir ekologinė atsakomybė
Aplinkosaugos krizė keičia visus visuomenės sektorius, taip pat ir meną. Universitetų teatrai visuomenės sąmoningumą klimato kaitos klausimais gali ugdyti ne tik savo spektakliais, bet ir taikydami tvarius metodus ir ekoteatro praktikas. Tyrėjams siūloma gvildenti šiuos klausimus: kaip universitetų teatrai gali skatinti ekologinį sąmoningumą? kokių „žaliojo“ teatro pavyzdžių turime akademinėse institucijose?
Politinis nestabilumas, represijos ir aktyvizmas
Daugelyje regionų stiprėjantys autoritariniai režimai, cenzūra ir ideologiniai konfliktai kelia grėsmę saviraiškos laisvei. Universitetų teatrai, dažnai laikomi saugiomis erdvėmis, gali tapti pasipriešinimo ir politinio įsitraukimo židiniais. Galimos nagrinėti temos: kaip universitetų teatrai reaguoja į politinį nestabilumą ir kaip tai atsispindi jų veikloje? ar teatras gali būti pilietinio dialogo ar protesto platforma akademinėje aplinkoje?
Karas, okupacija ir konfliktai
Karas ir okupacija nėra tik antraštėse mirguliuojantys žodžiai – kai kurių universitetų bendruomenėms tenka juos išgyventi ir jų šešėlyje kuri teatrą. Tokios patirtys formuoja ne tik scenoje nagrinėjamas temas, bet ir darbo sąlygas. Kviečiame ieškoti atsakymų į šiuos klausimus: kaip teatras reaguoja į karo ar pokonfliktines sąlygas? kaip studentai ir dėstytojai geba prasmingai kurti smurto ir priverstinės migracijos sąlygomis arba reaguodami į jas?
Migracija ir tapatybė
Pasaulinė migracija dėl karo, ekonominio nestabilumo ar klimato kaitos kelia svarbius klausimus apie tapatybę, bendrystę ir kultūrinį dialogą. Universitetų teatrai, kuriuose vietą randa įvairios studentų grupės, gali tapti galingomis platformomis, nagrinėjančiomis migracijos ir tarpkultūrinės raiškos klausimus. Siūlomos temos: kaip migracija vaizduojama ar įkūnijama universitetų teatruose? kaip universitetų teatrai gali tapti scena migrantams, kad būtų išgirsti autentiški jų balsai?
Pandemijos ir naujos teatro formos
COVID-19 pandemija sutrikdė tradicinį teatro gyvenimą ir paskatino skaitmenines bei hibridines inovacijas. Tai pakeitė ne tik teatro formą, bet ir fizinę jo vietą. Nagrinėtini klausimai: kokios naujos mokomosios ar meninės praktikos atsirado per pandemiją? kaip pandemija pakeitė universitetų teatrų gyvumo ir bendruomenės sampratas ir paveikė jų narpliojamas temas?
Dirbtinis intelektas ir universiteto teatras
Dirbtinis intelektas iš esmės keičia mūsų gyvenimą, veiklos ir kūrybos būdus, ypač meno srityje. Kviečiame panagrinėti, kaip universiteto teatras, būdamas privilegijuota stebėjimo ir eksperimentavimo vieta, dalyvauja įvairiose teatrinės kūrybos, kritikos ir teorijos srityse.
Naujas universiteto teatro vaidmuo besikeičiančiame pasaulyje
Kviečiame apmąstyti kintančią universitetų teatrų tapatybę ir paskirtį plačiąja prasme: kokiomis vertybėmis turėtų vadovautis teatras akademiniame kontekste šiais visuotinio neapibrėžtumo laikais? kaip suderinti meninę laisvę su institucine atsakomybe? kokia yra universitetų teatrų ateitis?
Programa
Kongreso programą sudarys moksliniai, edukaciniai ir pramoginiai renginiai: kviestinių svečių pranešimai, dirbtuvės, pristatymai, kultūrinės ekskursijos ir Tarptautinis universitetų teatrų festivalis. Visi pagrindiniai kongreso renginiai bus lengvai pasiekiami pėsčiomis.
Darbinės kalbos
Kongreso kalbos – lietuvių, anglų, prancūzų ir ispanų. Oficialios ceremonijos ir plenerinės sesijos bus verčiamos sinchroniškai. Pranešimų sesijos verčiamos nebus.
Paraiškos
Kviečiame teikti siūlymus šioms keturioms veiklų kategorijoms:
- moksliniai pranešimai (20–30 min. pristatymui, 10 min. klausimams ir atsakymams);
- pristatymai (20–60 min.);
- dirbtuvės (60–120 min.);
- teatro pasirodymai.
Paraišką sudaro: santrauka anglų k. (iki 250 žodžių) su pavadinimu (jeigu santrauka pateikiama kita kalba, sykiu pateiktinas ir jos vertimas į anglų k.); išsami kontaktinė informacija; duomenys apie paraiškos teikėjo atstovaujamą instituciją; trumpa biografija su pasirinktų publikacijų sąrašu.
Paraiškas galite teikti čia.
Terminai
- Santraukos ir pasiūlymai dėl pristatymų ir dirbtuvių priimamos iki 2025 m. lapkričio 1 d.
Kongreso mokslinis komitetas atranką vykdys nuolat ir praneš apie savo sprendimus oficialiu laišku el. paštu per vieną mėnesį nuo paraiškos gavimo, bet ne vėliau kaip iki 2025 m. lapkričio 30 d.
- Paraiškos dėl teatrų pasirodymų Tarptautiniame universitetų teatrų festivalyje priimamos iki 2025 m. lapkričio 1 d. Atrankos rezultatai ir oficialūs pranešimai bus išsiųsti el. paštu per vieną mėnesį nuo paraiškos gavimo, bet ne vėliau kaip iki 2025 m. lapkričio 30 d.
Numatomos išlaidos
Kongreso dalyvių išlaidos:
- dalyvio mokestis (bus paskelbtas 2025 m. rugsėjį);
- kelionė į Vilnių ir atgal;
- apgyvendinimas;
- viza (jei aktualu);
- sveikatos draudimas (jei aktualu).
Tarptautinio universitetų teatrų festivalio dalyvių išlaidos:
- kelionė į Vilnių ir atgal;
- viza (jei aktualu);
- sveikatos draudimas (jei aktualu);
Vienos teatro grupės dalyvių skaičius yra ribotas – už papildomus dalyvius taikomas papildomas mokestis. Išsami informacija bus paskelbta po atrankos.
Laukiame Jūsų paraiškų ir tikimės susitikti Vilniuje 2026 m. liepą!
XIII-ojo pasaulinio AITU-IUTA kongreso organizacinis komitetas